13 Mart 2015 Cuma

İçimizdeki Güzellik


İçimizdeki bir neden yaşamamızı ister, daha güzel bir şekilde yaşayabileceğimiz en güzel haliyle ister. Nedir bu içimizde olup bitenler? Biz nasıl oluyor da öyle güzel bir hayat yaşamak isteriz? Biz neyiz ? Güzel olan biz miyiz yoksa içimizdeki güzelliğin bir eseri miyiz? Güzellik dediğimiz şey nedir?
güzellik, içimizdeki güzellik, güzelliği tanımak, kalbimizi dinlemek
Güzellik her şeyin uygun olan halidir. Her şeyin birbirini tamamlayan halidir. Bizler güzel olarak doğduk, güzel olarak şekillendik içimizdeki güzellikle sanatlar, eserler, bilimler icat ettik

Yaratılmış bir varlık olarak daha iyisini isteme kabiliyetimiz var. Bizler güzel şeyler bulmak zorundayız, güzel olan şeylere ihtiyacımız var. İnsanlığımızı sürdürebilmemiz için güzelde ve estetikte kalıcı olmalıyız.  Bizi biz yapan değerler güzel olan değerlerdir. Sahip olduğumuz güzel bir gelecek düşünsenize hayali bile olması gerekeni fısıldıyor. Evet bu biziz. Duyabileceğimiz bir içtenliğimiz var bizi yaşamaya çağırıyor; hep bilinçsizce bu mesaja saygı gösteriyoruz. Bu mucizevi bir şey ,yaşamak olağan üstü aklın, mantığın dışında bir şey… Onu anlamlandıramıyorum ama anlamamı sağlayacak hisler duyuyorum. Çünkü biz böyle yaşıyoruz; içimizdeki güzelliğiz biz; güzelliğimizle yaşıyoruz.

Neden daha iyisini isteriz?

Bu soruda bile güzellik isteği var. Daha iyi insanlar, daha iyi toplum, daha iyi yaşamak için… Hep süregelen bir güzellik yolunda ilerliyoruz. Güzelliğimize tapmadan kendimizin farkında olmamız yeterlidir bence. Eğer öyle bir yanlış yaparsak sonumuz Nemrutlara, Firavunlara benzer. Onlar kendilerine aldanıp son yaşamlarında güzelliklerini yitirdiler. Tanrı dan bir nefestik belki ama bu bizi Tanrı yapmaz. Belki de Yüce Yaratıcı güzel kalmamızı ve güzelliğimizi korumamızı istiyordur. Çünkü inanılmaz bir yaşama arzumuz var.

Yaşamak için çok nedenimiz var etrafımızdaki güzellikler içimizdeki güzelliğe destek olur. Genelde çocukluk yıllarımızda daha güzel oluruz. Bu yıllarda etrafımızla konuşuruz adeta. Etrafımızdaki her şey uygun olarak yaratıldı. Etrafımızla birlikte şekillendik. Yaşamımızın acemilikten olgunluğa doğru bir ilerleyişi var. Bu olan durum güzelliğin şekil almasıdır. Bazen güzelliğimizi duyamayız amaçlarımızın kalmadığı sevgilerimizin tükendiği bir dünyada yaşamak sıkıntılı olabilir ama her şeye rağmen içimizdeki güzelliği dinlemek tek amacımız bile olabilir. Böylece etrafımızı da güzelleştirip daha uyumlu bir dünya oluşturabiliriz.

 Bağlı olduğumuz sevginin değeri kendimizi daha değerli hissetmemizi sağlıyor. Olumlu düşünceler biriktirip hayatımızın ne kadar değerli olduğunun farkına varabiliriz. Bu sayede güzel düşünmenin ne kadar anlamlı olduğuna şahit olabiliriz. Güzellik göreceli bir kavram değildir. Güzelliği görebilirsiniz daha iyi bakarak ve şartlanmamış olarak içinizi dinleyerek…

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder